Orimattilan kaupunki palkitsi menestyneitä urheilijoita ja seuratoimihenkilöitä

maanantai 19.05. klo 21:56

Orimattilan kaupunki palkitsi vuoden 2013 menestyneitä urheilijoita sekä pitkäaikaisia seuratoimihenkilöitä. Ma 19.5. järjestetyssä palkitsemistilaisuudessa palkittiin yhteensä 61 urheilijaa ja 6 seuratoimihenkilöä.

Palkitut urheilijat:

 Joona Näkki                       

1. SM judo, aikuisten soveltuvajudo, – 81 kg

Stefan Rönkkö                  

maajoukkue judoka alle 18-vuotiaat, – 60 kg
2. SM judo, alle 18-vuotiaat, – 60 kg
16. EM judo, – 60 kg
16. EYOF judo, – 60 kg
5. PM judo, – 60 kg
1. Viron Open, judo, – 60 kg
5. Swedish Open, judo, – 60 kg

Oskari Hirvonen                

3. SM judo, alle 18-vuotiaat, – 60 kg
5. PM judo, – 60 kg
3. Viron Open, judo, – 60 kg

Kevin Rönkkö                   

3. SM judo, alle 18-vuotiaat, – 45 kg

Thomas Rönkkö                

2. SM judo, alle 18-vuotiaat, – 50 kg
3. Viron Open, judo, – 50 kg

Solja Komulainen              

1. SM judo, alle 21–vuotiaat, – 70 kg

Luukas Saha                      

1. PM , judo, alle 18-vuotiaat, alle –55 kg
2. SM, judo, alle 18-vuotiaat, – 55kg

Ville Kajala                        

1. SM tarkkuushyppy, laskuvarjoilu, yleinen sarja
1. SM taitohyppy, laskovarjoilu, yleinen sarja
1. SM taito- ja tarkkuushypyn yleismestaruus, laskuvarjoilu, yleinen sarja
1. SM joukkuetarkkuushyppy, laskuvarjoilu, yleinen sarja
3. SM 8 hengen kuviohyppy, laskuvarjoilu, yleinen sarja
Suomen ennätys tarkkuushypyn yleisessä sarjassa, SM-kilpailut

Aarne Koponen                 

2 MM-kultaa ja 1 MM-hopea, hiihto, miehet 75-vuotiaat

Kaisa Lettojärvi                 

1. SM maantiejuoksu 10 km. naiset 50-vuotiaat

Ilkka Pihlajamäki               

2. SM-viestit 4×1500 m, yleisurheilu, miehet 60-vuotiaat

Eero Lettojärvi                  

2. SM-viestit 4×1500 m, yleisurheilu, miehet 40-vuotiaat

Simo Köylinen                   

15. MM, kaksoistrap, miehet
8. EM, kaksoistrap, miehet
15., 34., MC, kaksoistrap, miehet
1. SM, joukkue 2-trap, yleinen

Jukka Laakso                     

24. MM, trap, miehet
13. EM, trap, miehet
32., 33., 62. MC, kaksoistrap, miehet
1. SM, joukkue 2-trap, yleinen

Satu Mäkelä-Nummela      

26. MM, trap, naiset
10. EM, trap, naiset
14., 12., 12., MC, trap, naiset
4. MC-finaali, trap, naiset
2. SM, trap, yleinen
1. SM, trap, joukkue, naiset
2. SM, trap, joukkue, yleinen

Marika Salmi                      

28. MM, trap, naiset
22., 33., 19., MC, trap, naiset
3. SM, kansallinen trap, naiset
3. SM, trap, naiset
3. SM, 2-trap, naiset
1. SM, trap, joukkue, naiset
3. SM, kansallinen trap, joukkue, naiset

Sami Ritsilä                        

34. MM, kaksoistrap, miehet
23. EM, kaksoistrap, miehet
13., 17., MC, kaksoistrap, miehet
1. SM, 2-trap, yleinen
1. SM, joukkue 2-trap, yleinen

Noora Antikainen              

30. EM, trap, naiset
11. MC, trap, naiset
2. SM, A-trap, Y20
1. SM, joukkue trap, naiset

Vili Kopra                           ’

1. SM, kansallinen trap, Y15
1. SM, A-trap, Y15
1. SM, trap, Y15
1. SM, 2-trap, Y15
2. SM, kansallinen trap, juniori fin
3. SM, A-trap, juniori fin
1. SM, kansallinen trap, joukkue, Y20
1. SM, trap, joukkue, Y20
2. SM, 2- trap, joukkue Y20

Niko Kopra                        

1. SM, 2-trap, juniori fin
2. SM, A-trap, Y17
2. SM, 2-trap, Y17
3. SM, kansallinen trap, Y17
1. SM, kansallinen trap, joukkue, Y20
1. SM, trap, joukkue, Y20
2. SM, 2- trap, joukkue, Y20

Karri Arminen                 

1. SM, A- trap, Y20
2. SM, A-trap, junior fin
2. SM, trap, Y20
2. SM, trap, junior fin
1. SM, trap, joukkue, Y20

Marja Maunula                

1. SM, A-trap, naiset
2. SM, 2-trap, naiset
2. SM, trap, joukkue, naiset
3. SM, kansallinen trap, joukkue, naiset    

Juho-Pekka Maunula       

2. SM, 2-trap, Y20
3. SM, 2-trap, juniori fin
2. SM, 2-trap, joukkue, Y20
2. SM, trap, joukkue, yleinen

Sauli Rämö                      

2. SM, A-trap, Y60
2. SM, A-trap, veteraani fin

Ritva Savolainen             

1. SM, kansallinen trap, naiset
2. SM, kansallinen trap, naiset

Jaana Bäclund                 

1. SM, 2-trap, naiset
2. SM, 2-trap, joukkue, yleinen

Juhani Ripatti                  

2. SM, A-trap, Y20
1. SM, kansallinen trap, joukkue, Y20

Matti Nummela               

2. SM, 2-trap, Y50
3. SM, 2-trap, Y50

Niko Hyvärinen               

3. SM, 2-trap, yleinen
1. SM, 2-trap, joukkue, yleinen

Jouko Lettojärvi              

3. SM, trap, Y50
3. SM, 2-trap, joukkue, Y50

Päivi Könönen                 

2. SM, kansallinen trap, joukkue, naiset
2. SM, trap, joukkue, naiset

Matias Koivu                   

2. SM, 2-trap, Y15

Olli Pyyhtiä                     

2. SM, ilmakivääri R3, Y16

Eeva Vilander                  

2. SM, ilmapistooli, N50

Sirpa Mäenpää                 

2. SM, kansallinen trap, joukkue, naiset

Hanna Ojala                     

2. SM, trap, joukkue, naiset

Kai Korpa                        

2. SM, trap, joukkue, yleinen

Juho Hannonen                

2. SM, trap, yleinen

Jussi Anttonen                 

2. SM, 2-trap, yleinen

Taina Aaltonen                

3. SM, kansallinen trap, naiset

Timo Liukkonen              

3. Sm, 2-trap, Y50

Valtteri Rantala               

3. SM, suunnistus erikoismatka, H17

Mika Tervala                    

1. SM, pyöräsuunnistus sprintti, H21
3. SM, pyöräsuunnistus viesti, H21

Miska Tervala                  

2. SM, hiihtosuunnistus viesti, H16
1. SM, pyöräsuunnistus pitkä, H16
1. SM, pyöräsuunnistus sprintti, H16
2. SM, pyöräsuunnistus keski, H16
3. SM, hiihtosuunnistus keski, H16

Roosa Pelkonen               

2. SM, pyöräsuunnistus sprintti, D14

Eero Jäppinen                  

3. SM, pyöräsuunnistus viesti, H21

Milla Lohikainen             

3. SM, suunnistus viesti, D20

Emilia Hyvärinen             

3. SM, suunnistus viesti, D20

Inka Komonen                 

3. SM, suunnistus viesti, D20

Olli Liikkanen                  

2. SM, hiihtosuunnistus viesti, H16

Eemeli Kiljunen               

2. SM, hiihtosuunnistus viesti, H16

Arto Matila                        

3. SM, motocross jäärata, sivuvaunut

Jarmo Lehtinen                  

3. SM, motocross jäärata, sivuvaunut

Mika Hietala                     

3. SM, motocross, sivuvaunut

Lauri Lehtinen                   

3. SM, motocross, sivuvaunut

Juho Saloniemi                  

purkkiorja 22 MM-pistettä ja loppuåpisteissä 33. Ammattilaisena koko kauden

Tessa Virtanen                   

3. SM, koripallo A-tytöt
Maajoukkue-edustus

Konsta Kauppinen             

3. SM, pituushyppy, M 19

Silja Meronen                    

2. SM, maantiejuoksu, N 17

Paavo Palokangas              

2×1. SM, ammunta
2×2. SM, ammunta

Kristiina Mäkelä              

3. SM, yleisurheilu, kolmiloikka, N
1. SM, yleisurheilu, kolmiloikka, N 22
3. SM, yleisurheilu, pituus, N

Palkitut seuratoimihenkilöt:

Sami Perälä                        

  • Valmentanut vuonna 2013 39 kilpailijaa, jotka ovat voittaneet 44 kultaa, 49 hopeaa ja 93 pronssia.

Tero Rönkkö                      

  • Seuran puheenjohtajan nostanut seuran toiminnan Suomen aktiivisemmaksi judoseuraksi
  • Järjesti ja organisoi arvokilpailuja (nuorten SM-kilpailut) ensimmäisen kerran Orimattilassa.

Jorma Hämäläinen             

  • 35-vuotisen seuran perustajajäsen
    – pitkäaikainen sihteeri 1985-2007
    – seuran kartta-asiamies ja karttavaliokunnan puheenjohtaja 1979-2007
  • Kiloalun johtajana:
    – 1985 FIN5-Rastiviikko finaalikilpailu
    – 1994 SM Ryhmä 2
    – 2000 SM viesti Ryhmä 2
    – 2004 SM viesti Ryhmä 1
    – 2010 SM keskimatka Ryhmä 1
  • Lisäksi on toiminut kansallisten. aluekisojen yms. vastuullisena vuosittain. parhaat saavutukset: kolme SM-mitalia ikämiessarjoissa ja Jukolan Viestin 21. tila 1993 (Rastivarsat).

Susanna Särkinen              

  • 4 vuotta toiminut koripallojaoston rahastonhoitaja ja B-tyttöjen joukkueenjohtaja. Jymy-turnauksen pääjärjestäjä ja Jymyn johtokunnan jäsen.

Markku Rokala                  

  • Pitkäjänteinen ja erittäin arvokas toiminta kisatoimitsijan, lajijohtajana ja Kunniakierrostalkoolaisena

Mauri Forsberg                  

  • Yu-jaostossa 5 vuotta, toimitsijana ja yu-tuomarina 5 vuotta.