lauantaina 24. tammikuuta 2026
Viikko 3: Selkä jumissa, uinti pelasti
Maanantai alkoi huonosti. Nousin sängystä ja alaselkä sanoi ei. Tuttu juttu, tulee silloin tällöin kun istun liikaa työpäivien aikana. Etätyö on siitä pirullista, että tuolissa tulee istuttua tauotta.
Tiistain salitreeni jäi väliin. Keskiviikkona ajattelin kokeilla kevyttä uintia ja se olikin oikea päätös. Vedessä selkä ei kuormitu samalla tavalla ja liike tuntui helpottavan jumia.
Loppuviikosta selkä alkoi jo toimia normaalisti. Perjantaina menin salille mutta skippasin maastavedot kokonaan. Ei kannata ottaa riskiä.
Viikon treenit:
- Ma: -
- Ti: -
- Ke: Uinti 40min (Lahden uimahalli)
- To: -
- Pe: Kuntosali, yläkroppa (Orimattila)
- La: Kevyt kävely 5km
Yhteensä 3 liikuntakertaa. Vähemmän kuin tavoite, mutta loukkaantumisen välttäminen on tärkeämpää kuin tilastot.
Ensi viikolla pitäisi päästä taas normaaliin rytmiin. Ja pitää muistaa venytellä ja pitää taukoja työpäivän aikana.